Lampy witrażowe uważa się za dość ekskluzywny wyrób sztuki użytkowej. Choć piękne, nie wszędzie jednak będą się dobrze komponowały. Jakie są ich rodzaje? Do czego pasują? Podpowiadamy.
Lampy witrażowe przeżywają w ostatnim czasie swój renesans. Być może nie są już standardem w bogatych domach, który mógłby świadczyć o ich statusie i zamożności właścicieli, ale i tak znajdują pokaźne grono wielbicieli. Przy tym są dosyć uniwersalne – mogą służyć jako:
Warto dodać, że pierwsze lampy witrażowe pojawiły się w końcu XIX w. w Nowym Jorku. Powstały w pracowni Louisa Comforta Tiffany’ego – stąd ich popularna nazwa ‘’lampa Tiffany’ego’’. Jako element art nouveau stały się jednym z bardzo chętnie kupowanych elementów sztuki użytkowej – popularnością ustępując chyba tylko witrażom. Obie dziedziny sztuki mają swój wspólny mianownik: bez rozwoju techniki tworzenia witraży nie byłoby możliwości stworzenia skomplikowanego wzoru ze szkła na lampie użytkowej.
Jako rodzaj oświetlenia lampy witrażowe są dosyć nietypowe – nadają wnętrzu specyficzny i niespotykany, bo artystyczny, klimat. Dzisiaj na rynku znajdziemy zarówno ciężkie i toporne modele nawiązujące do historycznych pierwowzorów, jak i drobniejsze, ale utrzymujące podobną atmosferę. Co nam daje posiadanie lampy witrażowej?
Wśród różnych rodzajów lamp witrażowych trzeba wymienić przede wszystkim lampy:
Można również dokonać podziału z uwagi na funkcjonalność lamp. Szczególnie ciekawe wydają się w takiej sytuacji dwie odmiany:
Uważa się, że lampy witrażowe najpełniej i najlepiej będą się prezentowały dopiero we wnętrzach klasycznych. Świetnie wyglądają zestawione z eleganckimi drewnianymi meblami. Pamiętajmy jednak o kilku faktach:
Chęć posiadania w mieszkaniu lampy witrażowej to nie wszystko – trzeba również umieć odpowiednio wkomponować ją w obowiązującą aranżację wnętrza. Oczywiście można zdać się na usługi profesjonalnego projektanta wnętrz, ale sam koszt lampy może okazać się dość duży, warto więc zastanowić się nad zakupem samodzielnie. Pomóc powinno kilka pytań:
Wzięcie pod uwagę powyższych wskazówek i odpowiedzenie sobie na wymienione pytania powinno rozwiązać nasz dylemat związany z zakupem lampy witrażowej.