Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jaką wybrać? Montaż, pozwolenia

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jaką wybrać? Montaż, pozwolenia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeszcze niedawno klimatyzatory były urządzeniami, które instalowano tylko w galeriach handlowych czy w dużych firmach. Obecnie wiele osób decyduje się na montaż klimatyzatora w swoim domu, a nawet mieszkaniu. Klimatyzacja pozwala nie tylko chłodzić wnętrze w upalne dni, ale również dogrzać je w okresach przejściowych, dzięki czemu sprzęt ten okazuje się niezawodny przez cały rok!

Jakie rodzaje klimatyzatorów znajdziemy na rynku? Które z nich najlepiej wybrać do mieszkania w bloku i jakie pozwolenia należy uzyskać, aby móc zamontować klimatyzację na elewacji budynku? Podpowiadamy!

Budowa i działanie klimatyzacji

Klimatyzacja pozwala regulować temperaturę w mieszkaniu i utrzymać optymalną wilgoć. Dodatkowo usuwa czynniki chorobotwórcze oraz oczyszcza powietrze. Aby działała prawidłowo, należy o nią dbać, systematycznie czyścić i serwisować.

Klimatyzacja pobiera energię w jednym miejscu i oddaje ją w innym. Najczęściej złożona jest z dwóch jednostek:

  • jednostki zewnętrznej (umieszczonej na zewnątrz budynku),
  • jednostki wewnętrznej (jednostkę wewnętrzną umieszcza się w budynku. Zaawansowane systemy wyposażone są w większą ilość jednostek wewnętrznych).

Obie te jednostki powiązane są systemem połączeń rurowych, przez które przepływa czynnik chłodzący.

Zalety używania klimatyzacji

Największą zaletą klimatyzacji jest wentylacja pomieszczeń i utrzymywanie stałej temperatury we wnętrzu. Takie urządzenie może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób źle znoszących upały i pozwala zapewnić komfortową temperaturę do odpoczynku czy pracy.

Ponadto dzięki stałej wymianie powietrza, klimatyzacja może pozytywnie wpływać na poprawę jakości snu. Nowoczesne modele, wyposażone w specjalne filtry, przyczyniają się z kolei do poprawy życia alergików.

Rodzaje klimatyzacji

Z uwagi na sposób pobierania energii możemy wyróżnić systemy klimatyzacji bezpośredniego odparowania oraz system oparty na wodzie lodowej. Natomiast ze względu na mobilność, urządzenia te możemy podzielić na klimatyzatory przenośne i stacjonarne. Mając na uwadze sposób pracy, wyróżniamy z kolei klimatyzatory inwerterowe oraz klimatyzatory typu on-off.

Ze względu na ilość jednostek, wyodrębniamy:

  • klimatyzatory monoblokowe,
  • klimatyzatory VRF,
  • klimatyzatory Split,
  • klimatyzatory Multisplit.

Oprócz tego klimatyzatory można podzielić z uwagi na sposób ich montażu. Wówczas możemy wskazać klimatyzatory ścienne, kasetonowe, typu konsola, kanałowe, ścienno-przysufitowe oraz wiele innych.

mężczyzna montujący jednostkę wewnętrzną klimatyzacji

Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać?

Przystępując do wyboru klimatyzacji do montażu w bloku, pod uwagę weźmy parametry techniczne, w tym moc klimatyzatora (dostosujmy ją do wielkości pomieszczenia). Ważna jest też możliwość regulacji nawiewu i cicha praca urządzenia.

W celu poprawnego dostosowania klimatyzatora do powierzchni mieszkania należy obliczyć, jak dużą emisję ciepła wytwarzają ściany oraz urządzenia elektryczne, a także wykonać pomiar nasłonecznienia. We wnętrzach sięgających około 25 mkw., najlepiej sprawdzi się klimatyzator o mocy około 2,5 kW, jednak nie zawsze jest to regułą.

Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje takie jak jonizacja powietrza, auto osuszanie, oczyszczanie czy tryb grzewczy. Wybierając klimatyzator do mieszkania, należy zadbać również o to, aby urządzenie było efektywne, wydajne i energooszczędne.

Do większych mieszkań, w których klimatyzacją chcemy objąć kilka pomieszczeń, poleca się system Multisplit, umożliwiający podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Natomiast w niewielkiej kawalerce wystarczająca może okazać się klimatyzacja typu Split (klimatyzator typu Split chłodzi tylko jedno pomieszczenie).

Chcesz zamontować klimatyzację w mieszkaniu? Musisz zadbać o formalności!

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku jest możliwy, ale ma pewne ograniczenia. Pracę należy rozpocząć od uzyskania zgody na instalację jednostki zewnętrznej na ścianie budynku. Takiej zgody udziela administrator budynku, zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub zarządca wybrany dla wspólnoty mieszkaniowej. Czasami bywa potrzebna także zgoda architekta, który zaprojektował budynek. Niektóre wspólnoty oczekują również zgód sąsiadów.

Zazwyczaj spółdzielnia wymaga pisemnego zgłoszenia prośby. Wówczas należy sporządzić wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Ujmijmy w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących klimatyzatora, w tym m.in. miejsce montażu zewnętrznego agregatu, opis metody montażu, generowany poziom hałasu i sposób odprowadzania skroplin. Zapoznajmy się też z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Rozporządzenie Ministra Środowiska) oraz normą PN-87/B-02151/02, która określa dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach. Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców bloków i oferuje klimatyzacje pracujące niezwykle cicho.

Musimy jednak liczyć się z tym, że administrator bloku może odmówić wydania zgody. Do powodów takiej decyzji należą m.in. zaburzenie estetyki budynku, negatywny wpływ na kondycję elewacji, zapisy projektowe wykluczające klimatyzację czy przekroczenie dozwolonej mocy umownej.

Najczęściej jednak nie ma większych problemów ze zdobyciem pozwolenia na montaż klimatyzacji w bloku. Warunkiem jest wskazanie właściwego miejsca montażu. Agregat powinien być usytuowany tak, aby nie zaburzał wyglądu elewacji bloku oraz spokoju innych mieszkańców budynku. Po uzyskaniu odpowiednie zgody wystarczy tylko zakupić odpowiednie urządzenie i zadbać o prawidłową instalację.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Montaż klimatyzacji należy zlecić fachowcom, którzy pomogą dobrać rodzaj sprzętu do miejsca i potrzeb użytkownika. Pamiętajmy, że nie tylko sam montaż, ale i napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym powinien wykonać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

Ile kosztuje klimatyzacja w bloku? Usługi montażu wyceniane są najczęściej indywidualnie i zależą od wielu czynników, w tym od miejsca zainstalowania jednostki zewnętrznej, odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną czy trudności samego montażu. Przykładowe cenniki znajdują się na stronach firm świadczących tego rodzaju usługi. Na stronie https://ekipahvac.pl/uslugi/montaz-klimatyzacji/warszawa znajdziesz informacje o cenie montażu klimatyzacji w Warszawie. Natomiast koszt zakupu klimatyzacji zależy m.in. od jej klasy, mocy, wydajności czy rodzaju.

instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja w bloku a poziom emitowanego hałasu

Montując jednostkę zewnętrzną klimatyzacji, musimy wiedzieć, że wiąże się to z koniecznością obliczenia emitowanego przez nią hałasu. Na ten parametr zwróćmy uwagę jeszcze przed zakupem urządzenia. Jeżeli przekroczony zostanie dopuszczalny poziom hałasu, wspólnota lub mieszkańcy bloku mogą poprosić o kontrolę ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli okaże się, że właściciel klimatyzatora złamał prawo, sanepid może nakazać demontaż urządzenia.

Klimatyzacja w bloku a powstawanie skroplin

Dużym wyzwaniem podczas montażu klimatyzacji w bloku jest sposób odprowadzania skroplin, które powstają w wyniku skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora. Decydując się na montaż klimatyzatora w bloku, mamy do wyboru dwa rodzaje odprowadzania skroplin:

  • usuwanie kondensatu prosto do istniejącego pionu kanalizacyjnego (pozwala to na automatyczne odprowadzanie skroplin),
  • odprowadzanie skroplin do zbiornika (który należy regularnie opróżniać).

Zarządcy budynków często wymagają zastosowania tego pierwszego rozwiązania.

Montaż klimatyzacji na balkonie – co jeszcze warto wiedzieć?

Niektórzy decydują się na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na posadzce balkonu. Wnęka balkonowa uważana jest na integralną część lokalu, dlatego nie powinno być problemu z ustawieniem klimatyzatora w takim miejscu, chociaż i tutaj zdarzają się pewne obostrzenia (poziom generowanego hałasu musi się mieścić w określonych normach).

Jeżeli zdecydujemy się na tego rodzaju opcję, zakupmy specjalny stojak, który nie przenosi drgań. Wypoziomowane, gumowe podkłady antywibracyjne zapewnią stabilne usytuowanie sprzętu na podłodze.

Instalacja jednostki zewnętrznej na posadzce balkonu zmniejsza jednak jego powierzchnię użytkową, co może być wadą tego rodzaju rozwiązania.

jednostka zewnętrzna klimatyzacji”

Budynki zabytkowe a instalacja klimatyzacji

Budynki, które w świetle prawa są zabytkami, podlegają osobnym uregulowaniom na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wówczas, aby zamontować jednostkę zewnętrzną, będzie wymagana zarówno zgoda wspólnoty mieszkaniowej, jak i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W wielu przypadkach montaż klimatyzacji na budynkach zabytkowych nie jest niestety możliwy. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zakup klimatyzatora przenośnego.

Podsumowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Gdy chcemy schłodzić tylko jedno pomieszczenie lub mniejszą kawalerkę, najlepiej sprawdzi się klimatyzator Split. Natomiast jeżeli zapotrzebowanie chłodnicze dotyczy kilku pomieszczeń, dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w system Multisplit. Przed wyborem klimatyzatora do bloku, sprawdźmy też obowiązujące wymogi i zadbajmy, aby poziom hałasu generowany przez urządzenie spełniał obowiązujące normy.

W przypadku klimatyzacji, w której jednostka zewnętrzna zainstalowana ma być na ścianie bloku, zachodzi konieczność uzyskania pozwolenia na ingerencję w elewację budynku. O takie pozwolenie należy wystąpić do zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dołączając do wniosku odpowiednie dokumenty.

Pamiętajmy, że montażem klimatyzacji powinni zająć się specjaliści, posiadający odpowiednie uprawnienia. Kompleksowa usługa wykonana przez fachowców to gwarancja bezpieczeństwa i długiej żywotności sprzętu. Decydując się na klimatyzację, nie zapominajmy również o jej regularnych przeglądach i czyszczeniu.

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

trzynaście − 6 =