Halloween w tym roku może wyglądać nieco inaczej, ale nie rezygnuj z przygotowania dyni. Wykaż się kreatywnością i spraw sobie trochę radości. Sprawdź, jak zrobić dynię na Halloween.
Pierwsza zasada rzeźbienia w dyni: rób to w miejscu, w którym możesz sobie pozwolić na bałagan, na przykład na dworze. Wyrównaj powierzchnię roboczą (solidny stół lub ziemia) czymś, co później wyrzucisz. Doskonale sprawdzi się tutaj pergamin, gazeta lub spłaszczone, brązowe, papierowe torby na zakupy. Jeśli używasz torby, po prostu odetnij jedną stronę, a następnie pozbądź się podstawy, by uzyskać duży prostokąt. Połóż kilka toreb na stole i gotowe.
Teraz skompletuj niezbędne narzędzia. Możesz kupić gotowy zestaw do rzeźbienia w dyni. Znajdziesz go w lokalnej drogerii, supermarkecie lub sklepie z gadżetami. Możesz też przygotować kilka akcesoriów kuchennych. Będziesz potrzebował nóż do warzyw, nylonową chochlę, marker do narysowania wzorku i kilka dużych misek – jednej na nasiona, a drugą na miąższ. Oprócz tego przyda Ci się ręcznik kuchenny, podgrzewacz typu tealight i zapalniczka.
Cokolwiek robisz, zachowaj pestki dyni. Możesz je później upiec z odrobiną oleju z oliwek i soli. Miękkie pestki zamieniają się w smaczną, chrupiącą, pikantną przekąskę sezonową. Wyjmij je z dyni czystymi rękami i przenieś do miski z wodą. Namocz je chwilkę, poruszając w przód i w tył, aby usunąć nitkowate kawałki dyni.
Skonfiguruj miejsce pracy, a następnie przystąp do projektu. Po określeniu najlepszej strony dyni użyj markera permanentnego, aby naszkicować oczy, nos i szeroki uśmiech. Nakreśl okrągłą pokrywkę wokół łodygi dyni o średnicy około 12-15 cm. Jeśli chcesz, dodaj wycięcie z tyłu, dzięki temu łatwiej ustawisz dynię. Teraz przetnij cienkim nożem (lub ząbkowanym) wzdłuż obrysu. Upewnij się, że robisz to pod kątem 45 stopni do wewnątrz. Dzięki temu nałożysz pokrywkę, nie martwiąc się, że przy tym, że wypadnie.
Usuń pestki i wrzuć do miski. Następnie wyczyść wnętrze dyni za pomocą chochli lub specjalnego skrobaka. Upewnij się, że nie zostały żadne nitkowate kawałki. Wyrzuć je do drugiej miski.
Wytrzyj zewnętrzną stronę dyni ręcznikiem kuchennym. Dzięki temu łatwiej i bezpieczniej będziesz mógł ją kroić. Teraz wykonaj proste cięcia w dyni wzdłuż wzorku, usuwając kawałki i wyrzucając je do miski. Zeskrob nożem wszelkie żylaste fragmenty lub postrzępione linie. Włóż podgrzewacz typu tealight do dyni. Użyj zapalniczki lub zapalarki, by go zapalić i nałóż pokrywkę.
Chociaż nie ma czegoś takiego jak “idealna dynia”, istnieje kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Sprawdź ewentualne wyżłobienia i skazy. Co prawda, nadają charakterystyczny wygląd, ale sprzyjają gniciu. Zobacz, czy dynia jest miękka w dotyku. Jeśli tak, lepiej poszukaj innej. To znak, że proces gnicia już trwa. Szukaj dyni o jednolitym kolorze i jędrnym miąższu.
Jeśli będziesz zapalać podgrzewacz w dyni, zeskrob wnętrze płasko. Dzięki temu źródło światła znajdzie się na stabilnej powierzchni. Tylną ścianę dyni zeskrob tak gładko, jak to możliwe, ponieważ odbije wtedy światło. Optymalna grubość ścianki wynosi około 2,5 cm.
Początkujący powinni wybrać prosty, odważny wzór. Kiedy opanujesz nieskomplikowane schematy, możesz przejść do czegoś trudniejszego. Wydrukuj lub narysuj wzór na kartce. Użyj małych nożyczek, by wyciąć obszary na papierze, które chcesz rzeźbić w dyni. Następnie przyklej szablon i użyj markera, by obrysować linie. W ten sposób dopasujesz papier do okrągłej powierzchni.
Pamiętaj, że mała bezpłomieniowa świeca zasilana baterią jest bezpieczniejsza niż tradycyjne świeczki. Posyp dolną stronę pokrywki mielonym cynamonem, gałką muszkatołową lub goździkami. Dzięki temu dynia będzie też pełnić funkcję odświeżacza powietrza.
Aby wydłużyć żywotność dyni, mocz ją kilka godzin w roztworze wybielacza i wody: 1 łyżeczka wybielacza na 3,7 l. Dokładnie wysusz, a następnie wytrzyj od wewnątrz i na zewnątrz olejem roślinnym lub wazeliną, by zapobiec wysuszeniu. Nakładaj również na przycięte krawędzie. Jeśli dynia zacznie wysychać, powtórz proces.