Jak obniżyć wydatki na pielęgnację ogrodu?

Jak obniżyć wydatki na pielęgnację ogrodu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja ogrodu to angażujące czas i środki hobby. Jego efekty bywają spektakularne, warto jednak przygotować się na poniesienie pewnych kosztów – na szczęście wydatki zawsze da się zredukować, a Twój ogród wcale nie musi na tym ucierpieć!

Nasiona i sadzonki z własnej ziemi

Zazwyczaj, kiedy chcesz zasiać dany gatunek po raz pierwszy, udajesz się do sklepu ogrodniczego lub na targi, by zakupić odpowiednie nasiona, cebulki czy sadzonki. Dla takiego rozwiązania często nie ma alternatywy – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na posadzeniu roślin wieloletnich, na przykład drzew i krzewów, które chcesz zakupić już trochę „odrośnięte” od ziemi. No chyba, że wymienisz się z innymi hodowcami, oferując im w zamian swoje rośliny. Niemniej, ten początkowy koszt nie musi się powtarzać. Wielu hodowców decyduje się na zakup nowych sadzonek co roku, ale Ty nie musisz do nich należeć – jeżeli pomyślisz o tym z wyprzedzeniem, będziesz w stanie pozyskać nasiona czy cebulki na kolejny rok, korzystając z własnych upraw. Każda roślina nasienna wytwarza przecież nasiona w regularnych cyklach – wystarczy, że poznasz gatunek, który uprawiasz i w odpowiednim momencie zbierzesz gotowe do posiania nasiona do papierowych torebek. Na okres jesienno-zimowy możesz posadzić je w doniczkach lub przechować – większość z pewnością zachowa trwałość do kolejnego sezonu na sianie.

Zbieraj deszczówkę – oszczędzaj wodę

Pielęgnacja roślin pociąga za sobą duże koszty – można to zaobserwować zwłaszcza patrząc na rachunki za wodę. Na szczęście jesteś w stanie, kosztem początkowej inwestycji, znacznie obniżyć te wydatki. Wystarczy, że zainstalujesz zbiornik na deszczówkę podziemny i zaczniesz zbierać wodę deszczową. Zazwyczaj tak pozyskane zasoby świetnie nadają się do podlewania roślin uprawianych na działce czy w ogrodzie. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję, upewnij się, że woda deszczowa będzie zdatna do podlewania (powinieneś dowiedzieć się na przykład, czy nie mieszkasz w regionie regularnych kwaśnych deszczów). Oczywiście, jeżeli nie stać Cię na tak duży wydatek, jak zbiornik podziemny, możesz zacząć od drobniejszych zmian – wystaw pod gołym niebem wiadra, beczki czy inne puste pojemniki i zbieraj deszczówkę do nich. Ilość wody może nie wystarczyć do podlania całego ogrodu, ale obniży trochę rachunki za bieżącą wodę wykorzystywaną do pielęgnacji upraw.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*