Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym

Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia w stylu rustykalnym to powrót do czasów beztroskiego dzieciństwa na wsi i wakacji u dziadków. Dziś postaramy się udzielić kilku wskazówek, które pozwolą wam tak zaaranżować wnętrze, by zaproszeni goście wraz z przekroczeniem progu również mogli cieszyć się tym swojskim klimatem.

Czym tak naprawdę jest styl rustykalny?

Styl rustykalny od kilku lat przeżywa drugą młodość. Swojska, skromna i prosta aranżacja wnętrz na wzór chłopskich chałup i dworków z przełomu XIX i XX wieku zyskuje popularność dzięki licznym nawiązaniom do folkloru, ludowości oraz życia w zgodzie z naturą.

W rezultacie pomieszczenia charakteryzują się ciepłymi, stonowanymi barwami w odcieniach bieli czy brązu, które dopełnia mnóstwo naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, rzadziej można spotkać również surową cegłę, żelazo oraz ceramikę. Mile widziane są proste, surowe, najlepiej nadgryzione zębem czasu meble, mnóstwo antyków i miękkich tkanin rodem z minionych epok, a gdy w wazonie znajdą się świeże polne kwiaty, mamy do czynienia z kwintesencją tego stylu.

Co musi się znaleźć w rustykalnej kuchni?

Przede wszystkim stare, dobrze znane naszym dziadkom sprzęty kuchenne w postaci pieców kaflowych czy żeliwnych. Mogą być zarówno ozdobą, jak i przedmiotami codziennego użytku, mogą sięgać pamięcią minionego wieku lub być udaną repliką, która na dzień dobry pozwoli nam przenieść się pamięcią do czasów sielskiego klimatu wsi.

Absolutnym must-have są drewniane blaty i liczne szafki z dodatkami z mosiądzu albo stali nierdzewnej. Kuchnia w stylu rustykalnym musi być jednocześnie funkcjonalna i prosta, w związku z tym nowoczesne wyposażenie (blender, robot kuchenny, zmywarka) powinno zostać zabudowane w taki sposób, by nie zakłócały pierwotnego charakteru pomieszczenia.

Niby drobnostki, a jednak istotne!

Pomieszczenia rustykalne zawdzięczają swoją „duszę” ogromnej ilości drobnych dodatków, które razem tworzą spójny obraz wiejskiej chaty. Na ścianach powinny znaleźć się płytki imitujące naturalną cegłę lub klinkier, w oknach zamiast nowoczesnych rolet – żakardowe firanki, zazdrostki lub zasłonki w kwiaty, a na podłodze stylowy chodniczek.

Centralnym miejscem pomieszczenia powinien być duży, wiekowy stół z wzorzystą serwetą bądź koronkowym obrusem, a na nim – duży, ceramiczny wazon z bukietem polnych kwiatów. Na blacie kuchennym mile widziane będą wiklinowe kosze, gliniane naczynia, emaliowane garnki, drewniany chlebak, ozdobna waza do zupy (zamiennie z żeliwną gęsiarką) czy charakterystyczna solniczka z kamionki.

Każdy z wymienionych elementów powinien być wyeksponowany, bo w rustykalnej kuchni liczy się przede wszystkim prostota oraz naturalizm, a nagromadzenie tych elementów kojarzy się z ludową gospodarnością i gościnnością. Nawet przyprawy czy sztućce powinny znaleźć się w możliwie widocznym miejscu.

O ile przyprawom przypisywane jest miejsce w wiklinowych koszach, tuż obok owoców, tak sztućce znawcy stylu proponują włożyć do glinianego pojemnika, natomiast większe narzędzia kuchenne (np. metalowe szumówki i chochelki) zazwyczaj wiesza się na kuchennym relingu. Oprócz tego warto pomyśleć o świeżych ziołach w donicach lub ususzonych pąkach wieszanych na ścianach.

Zdjęcie główne: Charlotte May/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewiętnaście − 11 =