Cyprysik jest rośliną, która świetnie prezentuje się w każdym domu, jednak warto pamiętać, że jego zdrowy wzrost jest uzależniony od warunków, w jakich będzie żył.
Doniczkowa wersja cyprysika, która nadaje się do hodowli w domu, to cyprysik wielkoszyszkowy (Cupressus Macrocarpa lub Chamaecyparis obtusa ‘Pygmaea’). Mimo iż jego uprawa nie należy do najtrudniejszych, to jest kilka czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jedną z nich jest fakt, że cyprysik odznacza się sporą wrażliwością na temperatury oraz warunki, w których żyje.
Przede wszystkim cyprysiki lubią umiarkowane światło. Powinny one stać zatem w miejscu w miarę słonecznym lub ewentualnie lekko zacienionym. Jeżeli światła będzie za mało – wzrost rośliny zostanie zahamowany, a jej dolne partie będą przerzedzone. Kolejną ważną kwestią jest temperatura. Najlepiej jeżeli w zimie będzie ona wynosiła około 10 stopni. Latem natomiast cyprysik najlepiej umieścić na zewnątrz (jednak nie w mocno nasłonecznionym miejscu). Warto pamiętać o tym, aby powietrze w pomieszczeniu nie było suche, a cyprysik był regularnie podlewany. Powinien mieć on zapewnioną wystarczająco wilgotną ziemię oraz być zraszany, najlepiej miękką wodą. Cyprysik w doniczce musi rosnąć w żyznej glebie o odczynie kwaśnym nieprzekraczającym 7 pH. Roślinę należy też nawozić płynnym nawozem, a najlepszą na to porą jest okres od marca do września. Młode cyprysiki powinno się przesadzać do większych naczyń co dwa lub trzy lata, a starsze – według ich potrzeb.
Wybór doniczki jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju cyprysika. Po pierwsze, nie powinna być ona zbyt mała. Jest to spowodowane faktem, że korzenie tej rośliny mogą się mocno rozrosnąć, dlatego też potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni. Poza tym zbyt mała (i wykonana z nieodpowiedniego materiału) doniczka może nawet zniszczyć korzenie cyprysika. W jaką doniczkę należy się zaopatrzyć? Przede wszystkim w taką, która będzie co najmniej dwa razy większa, niż obwód korzeni rośliny. Należy pamiętać o warstwie drenażowej, która powinna zostać umieszczona w doniczce. Cyprysik, w okolicy otworu odpływowego, musi mieć umieszczony drenaż. Z czego powinien się składać? Ze żwiru, kawałków ceramicznych albo innego sprzyjającego materiału. Jest to konieczne, aby zapobiec gromadzeniu się w doniczce nadmiaru wody. Zbyt duża wilgotność sprawia, że korzenie gniją, a to prowadzi do obumierania rośliny.
Ważnym czynnikiem, bez którego hodowla cyprysika w doniczce w domu nie jest możliwa, jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody. Bardzo istotne jest, aby regularnie podlewać roślinę, zraszać jej gałązki i zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w miejscu, w którym się znajduje. Bez spełnienia wszystkich tych warunków cyprysik może zacząć usychać.
Bywają sytuacje, w których rośliny te już od momentu kupna są przesuszone w środku. Może to być spowodowane uszkodzonymi korzeniami lub chorobami grzybowymi. W takim wypadku, oprócz zapewnienia roślinie odpowiednich warunków, warto spróbować oczyścić łuski cyprysika oraz opryskiwać go specjalnymi płynami.
Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com