Właściwe przechowywanie pieczywa przedłuża jego świeżość, tym samym nadaje się ono dłużej do jedzenia. Jakie są sposoby na przechowywanie pieczywa? Czy lodówka jest do tego dobrym miejscem?
Właściwe przechowywanie chleba jest bardzo ważne. Chleb musi być przechowywany w suchym miejscu. Jeśli pakowany jest w folię, to należy go z niej wyjąć, ponieważ pozostawienie chleba w folii naraża go na pleśnienie.
Na długość świeżości pieczywa wpływa również jego rodzaj. Najdłużej świeżość zachowuje pieczywo upieczone na tradycyjnym zakwasie, które jest produkowane z naturalnych składników. Im więcej sztucznych dodatków, tym pieczywo można krócej przechowywać. Najkrócej można przechowywać pieczywo wypiekane z głęboko mrożonego gotowego ciasta lub gotowych mieszanek piekarniczych.
Chleb upieczony na tradycyjnym zakwasie zachowuje swoją świeżość nawet przez tydzień i może być przechowywany w drewnianym chlebku lub lnianym woreczku. Przechowując pieczywo, należy zapewnić mu odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego tak ważne jest przechowywanie pieczywa w pojemnikach z naturalnych materiałów.
Chleb najczęściej przechowywany jest:
Każdy z powyższych sposobów skraca świeżość pieczywa. Najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa jest drewniany chlebak, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza – jest to bardzo ważne, ponieważ brak dostępu powietrza powoduje szybsze psucie się pieczywa.
Coraz popularniejszym sposobem na przechowywanie pieczywa jest przechowywanie go w osobnej szafce, która powinna mieć otwory wentylacyjne. Dzięki odpowiedniej wentylacji pieczywo jest dłużej świeże.
Przechowywanie chleba w lodówce jest dobrym pomysłem, ponieważ pieczywo zachowuje świeżość na dłużej. Chleb po wyjęciu z lodówki szybko się ogrzewa i nadaje się do spożycia. Przechowywanie chleba w lodówce jest jednym ze sposobów na przedłużenie jego świeżości.
Najlepszym sposobem na przedłużenie świeżości chleba jest jego zamrożenie. Najlepiej jest mrozić po kilka kromek – tyle ile potrzebne jest na jeden posiłek. Kromki najlepiej rozmrażać na blacie kuchennym.
Aby przedłużyć świeżość chleba pieczonego w domu, należy przechowywać go w:
Pieczywo domowego wypieku można zamrozić, a po rozmrożeniu ogrzać chwilę w piekarniku – dzięki temu będzie świeże i chrupiące.
Aby odświeżyć czerstwy chleb, należy rozgrzać piekarnik do temperatury 150°C, a następnie poukładać chleb na ruszcie. Obok należy postawić naczynie żaroodporne z wlaną wcześniej szklanką wody. Po kilkunastu minutach chleb jest gotowy do spożycia.
>> Przeczytaj także: Mrożenie żywności. Jakie produkty możemy zamrozić i na jak długo?
Bułki powinniśmy przechowywać tak samo jak chleb. Jeśli bułki nie zostaną od razu wykorzystane, to należy je zamrozić lub ususzyć – będą wtedy idealne do starcia na bułkę tartą.
Aby pieczywo nie pleśniało, należy przestrzegać następujących zasad: