Wybór najlepszych mebli dostępnych w sklepach IKEA to nie lada wyzwanie, ponieważ szwedzka marka ma za sobą wiele sukcesów. Od lat możemy również zauważyć jej ogromny rozwój na polskim i zagranicznym rynku. Za co cenimy oferowane w jej salonach produkty?
Tworząc katalog top 15 mebli z IKEI, należy ułożyć poszczególne produkty według różnorodnych kategorii. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie o to, co tkwi u podstaw popularności szwedzkiej marki? Na pewno zaważyły na niej:
• prostota,
• nienarzucający się styl,
• przystępne ceny,
• filozofia firmy,
• obecność medialna.
Ostatnia przyczyna, choć często lekceważona, odgrywa znaczącą rolę. Chodzi tutaj nie tylko o celny marketing, ale i o coś więcej. Od lat dziennikarze, eksperci rynku oraz naukowcy zastanawiają się nad ‘’efektem IKEA’’. Mamy w tym przypadku do czynienia ze swoistą kulą śniegową – popularność marki karmi się zainteresowaniem, jednocześnie je napędzając.
Również filozofia firmy, którą w 1947 r. założył Ingvar Kamprada pozostała niezmienna: klient powinien czuć się w sklepie jak w domu. W tym przypadku nie tylko kupujemy meble, ale też zyskujemy okazję do tego, by je przetestować oraz zobaczyć w gotowych aranżacjach, później zaś własnoręcznie złożyć.
Jak ma się TOP 15 najpopularniejszych mebli z IKEI do Polski? Wbrew pozorom związki pomiędzy naszym krajem, a najbardziej popularnymi produktami oferowanymi przez szwedzką firmę są nader liczne. Dlaczego?
• w 1961 roku IKEA po raz pierwszy zamówiła partię mebli w Polsce;
• Polska jest drugim po Chinach dostawcą mebli sprzedawanych w sklepach IKEA;
• pierwsze Biuro Reprezentacji Handlowej IKEA powstało w Polsce w 1987 roku;
• pierwszy sklep IKEA został w Polsce otwarty w 1990 roku na warszawskim Ursynowie.
TOP 15 mebli z IKEI można podzielić na trzy grupy, które reprezentują różne kategorie z dostępnego asortymentu marki. Będą to zarówno szwedzkie klasyki uchodzące za wprost ikoniczne, ale też kilka nowszych hitów. Oto one:
1. Regał Billy – podobno najczęściej sprzedawany mebel na świecie. Ceniony przede wszystkim za uniwersalność i funkcjonalność, chociaż pierwotnie został pomyślany jako regał wyłącznie na książki. Oszacowano, że na świecie zostało sprzedanych 40 milionów jego egzemplarzy – pierwszy spośród nich pojawił się na rynku w 1978 r.
2. Fotel Poang – prawdziwa ikona stylu rodem ze Skandynawii. Powstał w 1976 roku w wyniku współpracy szwedzko-japońskiej. Z założenia miał być prosty, funkcjonalny, ponadczasowy i pomagać się odstresować. Bez względu na panujące i zmieniające się trendy ten model wciąż znajduje się na szczycie.
3. Łóżko z serii Malm – mariaż stosunkowo niskiej ceny z funkcjonalnością (pojemna skrzynia na pościel) i uniwersalnym, łatwym do zaadaptowania stylem.
4. Regał Kallax – pierwotnie nazywał się Expedit. Mebel niezwykle uniwersalny i wielofunkcyjny – może być stosowany nie tylko jako regał na książki.
5. Sofa Ektorp – klasyka w wydaniu IKEI. Klient może samodzielnie wybrać obicie.
6. Ramki Ribba – proste wzornictwo, które nie kłóci się z najważniejszym celem: odpowiednim wyeksponowaniem zdjęć. Uniwersalność polega na tym, że można je zarówno postawić, jak i powiesić. Niezależnie czy ustawione w pionie, czy w poziomie zawsze będą wyglądały stylowo.
7. Biurko Linnmon – niezwykła, prosta konstrukcja, którą cechuje wręcz ascetyczne wykonanie.
8. Szafka na telewizor Stockholm– stabilna szafka pod telewizor oparta na regulowanych nóżkach.
9. Półka Ekby Alex – prosta półka z szufladami umożliwiająca przechowywanie rzeczy zarówno na zewnątrz, jak i w środku
10. Sofa Beddinge – duża i wygodna sofa z wymiennym i łatwym w praniu pokrowcem.
11. Sofa Tomelilla – rozkładana trzyosobowa sofa, która charakteryzuje się prostą obsługą. Wyposażona w poduszki oraz wymienne pokrowce, które pozwalają za stosunkowo niewielką kwotę całkowicie zmienić design mebla i dostosować go do nowej stylistyki wnętrza.
12. Sofa Klippan – model dwuosobowy wprowadzony na rynek w latach 80. i wciąż chętnie wybierany. Określany mianem ‘’nowoczesnego klasyka’’.
13. Stolik Lack – niezwykle prosty, funkcjonalny i łatwy do przestawiania mebel. Dobrze komponuje się z innymi meblami z kolekcji Lack.
14. Latarenka Rotera – tania i występująca w różnych wersjach kolorystycznych. Produkt, który stał się wzorem dla innych tego typu propozycji. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
15. Stolik Lovbacken – prosty drewniany stolik z trzema składanymi nogami. Mniej symetryczny od stolika Lack.