Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku?

Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Jest niezbędna podczas Niedzieli Palmowej, która wypada tydzień przed Wielkanocą. Palmę można dostać w wielu sklepach, jednak my polecamy ją zrobić samodzielnie. 

Z czego można zrobić Palmę Wielkanocną? 

W zależności od umiejętności i potrzeb Palmę Wielkanocną można zrobić ze sztucznych dodatków, świeżych kwiatów i liści lub tych zasuszonych. Dla początkujących poleca się wybrać palmę wykonaną ze sztucznych dodatków, takich jak udrapowany papier i bibuła. Prezentują się ładnie i kolorowo. Jeśli chcesz ją wykonać z zasuszonych roślin, przygotowania musisz poczynić nieco wcześniej. Najczęściej do palmy stosuje się zasuszone żyto i pszenicę, czyli plony z zeszłego roku. Dodatkowo suszone kwiaty są najczęściej dodatkowo barwione farbami, aby były bardziej kolorowe. 

Z czego zrobić trzpień palmy wielkanocnej? 

Tradycja mówi, że trzpień palmy powinien być zrobiony z gałązek wierzby zerwanych w Środę Popielcową. W chrześcijaństwie wierzba symbolizuje nieśmiertelność i zmartwychwstanie duszy. Pamiętaj, że gałązki muszą być mocne i sztywne, aby utrzymały całą konstrukcję. W najlepszym wypadku warto związać kilka cienkich gałązek razem. Dzięki temu palma będzie stabilna, a szczyt wykończą bazie. 

>> Zobacz też: Gwiazda z papieru. Jak ją wykonać krok po kroku?

Jak wykonać palmę wielkanocną – krok po kroku

Do wykonania palmy, potrzebujesz:

  • silnej i sztywnej gałązki wierzby,
  • kolorowej bibuły i krepiny,
  • cienkich drucików,
  • gałązek bukszpanu,
  • świeżych kwiatów – żonkili i innych, które zdążyły zakwitnąć,
  • suchych plonów,
  • nożyczek,
  • kleju,
  • cienkiej nitki,
  • taśmy samoklejącej i dwustronnej. 

Jeśli już masz gałązki, przyszedł czas na zdobienie palmy wielkanocnej. Gdy chcesz, aby była wyjątkowa i kolorowa, możesz połączyć w niej wszystkie elementy, czyli suszone plony, świeże kwiaty i ozdoby wykonane z bibuły. Na początek zacznij od kwiatów z bibuły. 

Istnieje wiele sposobów, na które można wykonać kwiaty z bibuły. Poniżej zostały podane dwa najczęściej wybierane. 

Pierwszy sposób:

Weź bibułę i odetnij jej fragment o szerokości 8 cm i długości 50 cm. Złóż bibułę dwa razy na pół, a następnie na trzy razy. Krawędzie złożonego fragmentu natnij na krawędziach, do połowy ich długości. Również bibułę natnij i podziel na 5 równych kawałków. Następnie końce naciętych fragmentów zaokrąglij. Rozłóż całość, fragmenty powinny przypominać kształt płatków. Przetnij je na pół i naklej na siebie. Złóż je kolejne 2 razy na pół i zetnij pod kątem oba dolne wierzchołki. Na środku dołu wytnij kształt trójkąta. Rozłóż, dół nacięć posmaruj klejem i zwiń bibułę, tworząc kwiat. 

Drugi sposób:

Wytnij dwa prostokątne kawałki bibuły o różnych kolorach. Jeden powinien być dłuższy i szerszy, a drugi krótszy i węższy. Mniejszy prostokąt złóż 2 razy na pół prostopadle do dłuższej krawędzi. Wytnij na nim kształt fali, podobnie obetnij krawędź większego prostokąta. Posmaruj klejem dolną część mniejszego elementu i zwiń na wzór środka kwiatu. Następnie wokół niego przyklej większy prostokąt, formując bibułę na kształt płatków. 

Po wykonaniu kwiatów rozpocznij zdobienie palmy wielkanocnej. Zawsze zaczynaj od dołu. Pamiętaj o tym, że musisz zostawić pustą przestrzeń tam, gdzie będziesz trzymać palmę, czyli jakieś 10 cm. Na początek zalecamy owinąć gałązki kolorową bibułą. Warto ją przykleić na klej i owinąć nitką w zbliżonym kolorze. Następnie nakładamy ozdoby. Najlepiej na palmie wyglądają gałązki bukszpanu, mocowane na przemian z kwiatami forsycji. Przywiąż je za pomocą nici. 

Następnie dołóż świeże kwiaty i ususzone zboża, które również możesz przymocować do trzpienia nicią. Na koniec udekoruj palmę kwiatami z bibuły. Do każdego elementu przytwierdź cienki drucik. Za jego pomocą, sztuczne kwiaty zostaną sprytnie wplecione w gałązki. Jako wykończenie całej dekoracji dodaj kokardkę z kolorowej wstążki. Pamiętaj, że ozdoby muszą być mocno przymocowane, aby nie odpadły w drodze do kościoła. Zakłada się, że palma powinna przetrwać do końca Wielkanocy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*