Jak przechowywać zimowe buty, aby nie straciły fasonu?

Jak przechowywać zimowe buty, aby nie straciły fasonu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima niedługo się skończy, a my będziemy mogli pochować zimowe ubrania, akcesoria i buty. Jak przechowywać sezonowe obuwie, aby służyło nam przez kolejne lata? Zapoznaj się z poniższymi poradami.

Na wygląd i stan naszych butów wpływają przede wszystkim właściwa pielęgnacja i użytkowanie, lecz także prawidłowe przechowywanie. Jeżeli zastosujemy się do podstawowych zasad, zyskamy pewność, że w ulubionym zimowym obuwiu przechodzimy kolejny sezon. Zanim jednak zabierzemy się za pakowanie kozaków, botków, traperów i sztybletów, najpierw odpowiednio je przygotujmy.

Jak zadbać o buty przed schowaniem?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o czyszczenie butów. Usuńmy kurz, piasek, sól, którą zimą posypuje się oblodzone chodniki, oraz resztki błota. W tym celu możemy użyć gąbki lub wilgotnej ściereczki. Po wyczyszczeniu butów zajmijmy się pastowaniem oraz impregnacją, wykorzystując specjalne preparaty dostępne w sklepach obuwniczych. Dzięki impregnacji skóra będzie bardziej wytrzymała i odporna na zmienną pogodę. Odpowiednio dobrane środki również nawilżają i odżywiają materiały, z których wykonano obuwie.

Niektóre buty, na przykład z zamszu lub nubuku, mogą wymagać także wyszczotkowania. Używajmy do tego specjalnie przeznaczonych szczotek, które znajdziemy w sklepach. Pamiętajmy, aby zimowego obuwia nie prać w pralce, ponieważ może się zniekształcić i rozkleić albo zmienić kolor. Zwróćmy też uwagę, czy nasze buty nie wymagają drobnej naprawy lub wymiany fleków – jeśli tak, od razu odwiedźmy szewca.

Jak przechowywać zimowe buty?

Przed schowaniem butów zadbajmy jeszcze o ich wypełnienie. Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w drewniane bądź plastikowe prawidła, które zapobiegają odkształceniu. W przypadku braku prawideł wykorzystajmy zwinięte gazety. Buty z wysokimi cholewkami można wypełnić rulonem z twardego kartonu czy nawet plastikową butelką. Kozaki bez sztywnej cholewki, na przykład wykonane z weluru lub zamszu, nie muszą być chowane w pudełkach. Takie modele zaleca się wieszać na przykład na sznurze przy użyciu klamerek albo na wieszakach do spodni.

Zimowe buty najlepiej przechowywać w oryginalnych pudełkach. Nie chowajmy ich zbiorowo do plastikowych worków i reklamówek, ponieważ brakuje w nich dostępu do powietrza, a nasze obuwie musi mieć zapewniony jego dopływ. Poza tym ściśnięte kozaki i trapery są narażone na uszkodzenia i zniekształcenia. Jeżeli nie mamy już oryginalnych opakowań, możemy zaopatrzyć się w kartonowe pudełka. Do przechowywania delikatnych modeli nadadzą się także płócienne, przewiewne worki.

Poza sposobem przygotowania i samego przechowywania istotne jest również miejsce, gdzie umieścimy zimowe buty. Do tego celu najrozsądniej byłoby przeznaczyć osobną szafkę – na przykład w przedpokoju – albo przynajmniej kilka półek w większej szafie. Butów nie powinno się trzymać w pomieszczeniach, w których panuje zbyt duża wilgoć. Często pojawia się ona w piwnicach i na strychach, dlatego chowając tam swoje obuwie, zwróćmy uwagę na poziom wilgoci. Jeśli jest wysoki, zaopatrzmy się w pochłaniacz lub elektryczny osuszacz powietrza. Dobrym pomysłem jest także włożenie do butów specjalnych saszetek pochłaniających wilgoć i wkładek zapachowych.

Zdj. główne: kachi/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa × 5 =