Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to podwójne wyzwanie. Postawić na dwa jednakowe zestawy wyposażenia czy zaakcentować różnice – to jedno z pytań, które mogą zadawać sobie rodzice. Postaramy się na nie odpowiedzieć.  

Trudności w przygotowaniu pokoju

Posiadanie więcej niż jednego dziecka jest oczywiście powodem do radości. Czasami powstaje jednak dylemat: czy uda się w jednym pokoju zmieścić więcej niż jedną pociechę? Dzielenie pokoju z bratem lub siostrą może być zarówno czymś wspaniałym, jak i powodem do frustracji. Dzieci mogą bowiem razem wychowywać się i bawić, nabywając cenne umiejętności społeczne. Czasem jednak, zwłaszcza gdy różnica wieku jest większa, prywatność w takiej sytuacji jest bardzo trudna do osiągnięcia.

małe dzieci bawiące się na podłodze
Image by freepic.diller, from freepik.com

Z punktu widzenia rodziców problemem może być ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, tak aby jednocześnie była ozdobna i nietypowa, ale wciąż funkcjonalna. Utrzymanie porządku w pokoju dwojga dzieci, zwłaszcza chłopca i dziewczynki lub będących w różnym wieku, nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej warto od początku dobrze przemyśleć funkcjonalność takiej przestrzeni.

Wyeliminowanie wad wspólnego mieszkania?

Mając na uwadze zalety i wady wspólnego pokoju dla rodzeństwa, trzeba urządzić go w ten sposób, aby wzmocnić aspekty pozytywne i redukować kwestie problematyczne. Jak to zrobić? Przede wszystkim:

  • postarajmy się o to, aby cała przestrzeń pokoju była dostępna dla obojga dzieci: wzmocni to umiejętność współpracy i dzielenia się pomiędzy nimi, jednocześnie łatwiej będzie nam zaaranżować całość w spójny sposób,
  • zadbajmy o wydzielenie strefy snu dla: z wielu powodów dobrym wyjściem będzie zdecydowanie się na łóżko piętrowe – zajmuje mniej miejsca w przestrzeni, dodatkowo spełnia podstawowe funkcje dwóch oddzielnych łóżek,
  • wyodrębnijmy również strefę zabawy, gdzie znajdzie się dywan oraz regały z zabawkami dzieci,
  • obok regałów z zabawkami umieśćmy dodatkowe, zawierające ubrania i inne niezbędne przybory rodzeństwa.

Jeśli dysponujemy pokojem o dużym metrażu, możemy pozwolić sobie na nieco więcej – strefy snu mogą być oddzielne, różnokolorowe, z osobnymi łóżkami. Całość łączyć może zaś wspólne miejsce zabawy. 

Dobrym pomysłem będzie utrzymanie jasnej tonacji kolorystycznej pomieszczenia, np. jasnozielonej. Ściany możemy ozdobić także muralami, które wykonamy za pomocą gotowych szablonów lub specjalnych naklejek. W sklepach znajdziemy nawet takie przedstawiające ulubionych bohaterów z bajek naszych pociech.    

Pokój dla dziewczynki i chłopca

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa wówczas, gdy mają w nim zamieszkać chłopiec i dziewczynka? Przede wszystkim zmieni się asortyment niezbędnych zabawek, choć jest to kwestia indywidualna i w zasadzie instynktowna. Charakter takiego pomieszczenia możemy też zaznaczyć poprzez umiejętną grę kolorów. Nie oznacza to, że np. ściany czy dywan do zabawy muszą być dwukolorowe. Wystarczy, że w jednolicie zaaranżowanym pokoju wstawimy łóżka w różnych kolorach, podobnie z regałami na zabawki. Dobrze sprawdzi się wykorzystanie np. dziewczęcego różu i odpowiedniego dla chłopca koloru niebieskiego. Co ważne, obie barwy będą się w ciekawy sposób przeplatać, a nie stworzą wrażenia przesytu.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Aranżacja przestrzeni w przypadku pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku wymagać będzie od rodziców sporego zaangażowania. Starsze dziecko będzie potrzebowało wydzielenia specjalnego kąta do nauki. Takie miejsce powinno:

  • być położone w dobrze oświetlonej przestrzeni, najlepiej przy oknie – warto wykorzystać najbardziej bezpieczne dla oczu dziecka dzienne światło, a deficyt naturalnego oświetlenia należy uzupełnić lampką do czytania,
  • być wyposażone w wygodne biurko i fotel – dostosowane do wieku i wzrostu pociechy,
  • zawierać szafkę na przybory do odrabiania lekcji i książki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*