Jak czyścić meble drewniane?

Jak czyścić meble drewniane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Meble drewniane niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Wyglądają atrakcyjnie, są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Kojarzą się z elegancją, luksusem i funkcjonalnością. Jeśli chcesz, by służyły Ci przez wiele lat, musisz odpowiednio o nie zadbać. Sprawdź, jak je czyścić!

Płyn do mycia naczyń

Nalej kroplę płynu do mycia naczyń na zwilżoną, bawełnianą szmatkę. Teraz przetrzyj nią mało widoczną część mebli, np. wewnętrzną stronę nogi krzesła. Jeśli płyn spełni swoje zadanie, możesz bezpiecznie kontynuować. Jeżeli tylko zabrudzi meble, przetrzyj je wilgotną szmatką. Pamiętaj, by nie moczyć drewna, zamiast tego delikatnie przesuwaj szmatkę po powierzchni. Nie pozwól, by płyn pozostał na niej zbyt długo. Na koniec dokładnie osusz mebel.

Naturalny środek do czyszczenia drewna

Jeśli drewniane meble wymagają dodatkowej pielęgnacji lub chcesz zachować ich piękny kolor, dodaj więcej oleju, na przykład ½ szklanki octu jabłkowego lub  ¼ szklanki oliwy z oliwek. Zmieszaj go z 1 łyżką soku z cytryny (do dezynfekcji) i olejkami eterycznymi (lawenda, cytryna lub pomarańcza).

Domowy spray do kurzu

Sprawdzi się idealnie na co dzień. Nie tylko ułatwia ścieranie kurzu, ale też ładnie pachnie. Działa jak odświeżacz powietrza. Potrzebujesz następujących składników; 1 szklanka wody, ¼ szklanki białego octu, 2 łyżeczki oleju kokosowego lub białego octu, 15 kropli oleju cytrynowego, 1 pusta butelka z rozpylaczem oraz ściereczka z mikrofibry. 

Wymieszaj wszystkie składniki w butelce. Zamknij pokrywkę i dobrze wstrząśnij. Spryskaj bezpośrednio meble drewniane i zetrzyj miękką, suchą ściereczką. Pamiętaj, by dobrze wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Naturalny środek do czyszczenia ciemnych, drewnianych mebli

Ocet jabłkowy skutecznie usuwa tłuszcz i brud, a sok z cytryny sprawdzi się doskonale jako środek dezynfekujący. W połączeniu z oliwą z oliwek wspaniale nawilżą i zabezpieczą drewniane meble. Przepis jest bardzo prosty. Potrzebujesz: ½ szklanki octu jabłkowego, ¼ szklanki oliwy z oliwek, 1 łyżki soku z cytryny, 20-30 kropli olejku lawendowego (opcjonalnie), 1 łyżki gliceryny roślinnej (opcjonalnie), buteleczki z rozpylaczem oraz miękkiej ściereczki.

Wlej wszystkie składniki do butelki. Spryskaj drewno bezpośrednio lub nanieś środek na miękką ściereczkę. Dobrze wstrząśnij przed każdą aplikacją. 

Domowy odplamiacz do drewna

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają skutecznie usunąć plamy na drewnianych meblach. W sklepach znajdziesz zarówno silne, jak i łagodne detergenty. Możesz też samodzielnie przygotować odplamiacz. Masz wtedy pewność, że używasz naturalnych, nietoksycznych, bezpiecznych składników. 

Potrzebujesz ½ szklanki sody oczyszczonej, ½ szklanki wody, 1 łyżki białego octu i pustej butelki z rozpylaczem. Wlej wszystkie składniki do butelki i dokładnie wymieszaj. Spryskaj tą mieszanką meble, by usunąć plamy. W razie potrzeby przemaluj lub odnów stary lakier.

Domowy środek do czyszczenia drewna

Jeśli masz dużo drewnianych mebli, wiesz, że utrzymanie ich w czystości stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego przygotowaliśmy przepis, który pozwala jednocześnie wyczyścić je i wypolerować. Przygotuj: 4 łyżki oliwy z oliwek, ¼ szklanki octu, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 pustą butelkę z rozpylaczem i miękką ściereczkę.

Wlej wszystkie składniki do butelki i dobrze wstrząśnij. Bezpośrednio spryskaj drewniany stół w jadalni i inne drewniane meble, a następnie wytrzyj do czysta. Pamiętaj, by dobrze wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Jak stosować domowe środki?

W przypadku uporczywych plam nasącz miękką ściereczkę roztworem, a w razie potrzeby przetrzyj dwa razy to samo miejsce. Pamiętaj, by rozsądnie używać środków do czyszczenia. Jeśli nigdy nie używałeś danego preparatu, najpierw go przetestuj, rozpylając w niewidocznym miejscu, takim jak spód lub tył mebli. W ten sposób unikniesz ewentualnego uszkodzenia.

Pielęgnacja mebli drewnianych nie jest skomplikowana. Zamiast kupować drogie środki przez internet lub w sklepach stacjonarnych, możesz przygotować domowe preparaty do czyszczenia. Masz wtedy pewność, że używasz tylko naturalnych środków. Co ważne, możesz też sporo zaoszczędzić. Jeśli więc masz trochę czasu, warto je wypróbować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*